HAN
HAN
HAN SENECA

HAN SENECA ontwikkelt zelfmanagementtraining voor studenten met autisme

Veel studenten hebben moeite met de planning en organisatie van hun studie en dat geldt nog sterker voor de studenten met een vorm van autisme. HAN SENECA ontwikkelt daarom een zelfmanagementtraining voor deze doelgroep. Het moet leiden tot het beter begeleiden van deze studenten tijdens hun studie en verbeterde sociale vaardigheden van de studenten zelf.

Voor een deel hebben veel studenten moeite met de planning en organisatie van hun studie, omdat er naast de studie allerlei andere zaken dringend aandacht vragen. Succesvol een studie en persoonlijke bezigheden plannen vraagt nogal wat managementvaardigheden van jongvolwassenen. Voor studenten met een functiestoornis zoals autisme is de afstemming van studie en persoonlijke situatie vaak nog vele malen moeilijker. Zij hebben te maken met specifieke omstandigheden en behoeften.

Doel

Het doel van de Hogeschool van Arnhem en Nijmegen (HAN) is om iedere student te begeleiden in de ontwikkeling van zijn of haar talenten. De een heeft daar meer hulp bij nodig dan de ander. Dit geldt zeker voor studenten met een functiestoornis zoals autisme of een chronische ziekte. Om ook deze groep het beste uit zichzelf te leren halen ontwikkelt het expertiseteam Health & Performance van HAN SENECA, het expertisecentrum van de HAN op het gebied van sport en bewegen, de komende anderhalf jaar een zelfmanagementtraining. Dit project is onderdeel van en financieel mogelijk gemaakt door het programma Autisme en Werk. Het programma is een initiatief van Start Foundation en het Fonds Psychische Gezondheid en heeft tot doel de arbeidsparticipatie van mensen met Autisme Spectrum Stoornis te verhogen (zie ook www.autismewerktwel.nl).

Zelfmanagement

In de eerste fase van het project worden gesprekken gehouden onder HAN studenten met een autisme en studieloopbaanbegeleiders (SLB’ers) van de HAN. Uit eerder onderzoek bleek dat studenten met autisme behoefte hebben aan extra ondersteuning op het gebied van zelfacceptatie en vaardigheden willen aanleren om het proces van studeren met een functiebeperking beter te kunnen doorlopen.

Hoe goed we het qua voorzieningenniveau ook regelen voor deze groep, of ze hiermee ook succesvol studeren is voor een belangrijk deel afhankelijk van de zelfmanagementvaardigheden van de individuele student. Voor een onderwijsinstelling is het moeilijk om goed rekening te houden met iemand die het moeilijk vindt om erkenning te vragen voor zijn behoeften, of die daar niet makkelijk over communiceert (ook al zijn SLB’ers nog zo competent). Daarbij hebben studenten met een functiebeperking soms heel grillige behoeften, waar je als opleiding moeilijk op kunt anticiperen omdat het voor de student zelf al moeilijk is om hier inzicht in te krijgen. Als iemand met hartproblemen, bijvoorbeeld door vermoeidheid, regelmatig afwezig is tijdens onderwijsgroepen kun je daar als opleiding rekening mee houden door een goede absentieregeling te treffen met de student zodat afwezigheid niet automatisch leidt tot het niet halen van de studiepunten. Dit betekent echter niet dat de student, in de gegeven situatie, niet het maximale uit zijn studie haalt. Daarom is het nodig dat de student inzicht heeft in zijn eigen situatie en behoeften, weet hoe hij daar deskundige begeleiding voor in kan schakelen en daar met alle betrokkenen goed over kan communiceren. De student staat in feite voor de uitdaging om een goede casemanager te zijn voor zijn eigen situatie, met als doel een zo hoog mogelijk studierendement.

Pilottrainingen

Zelfmanagementvaardigheden zijn voor iedere student belangrijk, maar voor studenten met autisme zeker. Dit omdat zij, naast de 'problemen' die iedere student tegenkomt tijdens zijn studie, ook moeten omgaan met één of meerdere complicerende factoren. De zelfmanagementtraining besteedt aandacht aan juist deze aspecten, die voor deze doelgroep de succesfactoren zijn voor het behalen van een diploma. Enkele voorbeelden hiervan zijn: eigen-effectiviteit in het zoeken van oplossingen, acceptatie van beperking/ aandoening, verkrijgen van steun en aangepaste voorzieningen, omgaan met klachten zoals stress, vermoeidheid en pijn, communicatievaardigheden voor het verkrijgen van steun uit de omgeving en het aansluiten bij eigen passies en mogelijkheden.

De training wordt getoetst in de praktijk doormiddel van twee pilottrainingen (HAN en ROC). De uiteindelijke opbrengst is een breed en landelijk inzetbaar instrument voor zelfmanagement van studenten met autisme.

Aanmelden

De eerste pilottraining gaat in maart 2012 van start. Er zijn nog plaatsen vrij dus studenten die behoren tot de doelgroep en die interesse hebben kunnen met hun vragen, of voor een oriënterend gesprek, terecht bij Sarah Detaille via de mail (sarah.detaille@han.nl) of telefonisch (06 - 51362428)